Każdy pracownik udający się w zagraniczną delegację, powinien posiadać dopasowane do kierunku i charakteru wyjazdu ubezpieczenie podróży służbowej. W teorii tego typu polisa zapewnia pomoc w razie nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku. W rzeczywistości istnieje jednak wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby nie wpaść w ubezpieczeniową pułapkę i uniknąć wysokich kosztów związanych z likwidacją ewentualnych szkód. W poniższym artykule przyjrzymy się najczęstszym błędom i wyłączeniom, z jakimi można się spotkać podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem.
Wypadki i choroby mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od sytuacji, czy miejsca pobytu. W normalnych okolicznościach radzenie sobie z ich konsekwencjami nie musi być problematyczne, jednak jeśli spędzamy czas w podróży, sprawy mogą nieco się skomplikować. Szczególnie podczas pobytu za granicą nieprzewidziane zdarzenia potrafią skutecznie pokrzyżować plany i sprawić spory kłopot. Warto mieć to na uwadze, organizując zagraniczną delegację dla swoich pracowników. Aby uchronić się przed przykrymi skutkami nagłych wypadków, już na etapie planowania wyjazdu trzeba zadbać o kompleksowe, dostosowane do okoliczności i kierunku ubezpieczenie podróży służbowej dla uczestników.
Polisa ubezpieczeniowa dla pracownika w podróży służbowej to gwarancja wsparcia w sytuacjach nieprzewidzianych, takich jak wypadki czy inne nieszczęśliwe zdarzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na stan jego zdrowia. W razie potrzeby pracownik będzie mógł skorzystać m.in. z bezpłatnej pomocy medycznej, chroniąc tym samym pracodawcę przed dodatkowymi, nierzadko bardzo wysokimi kosztami związanymi z leczeniem. Warto mieć przy tym na uwadze, że koszty ubezpieczenie pracownika w delegacji zagranicznej nie są wysokie, szczególnie w porównaniu z tymi, jakie trzeba będzie ponieść w związku z wypłatą odszkodowania przy braku polisy.
Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia służbowego, na pierwszy rzut oka jest on zbliżony do tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku standardowej polisy turystycznej. W ramach takiej ochrony pracownik jest zabezpieczony przed kosztami leczenia, ewentualnym transportem medycznym do kraju czy nieprzewidzianymi sytuacjami wymagającymi nagłej interwencji służb ratunkowych. Najczęściej polisa zapewnia także odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Podstawowa różnica polega na tym, że ubezpieczenie pracownicze gwarantuje dodatkową ochronę związaną z wykonywaną podczas podróży pracą.
Choć zabezpieczenie w postaci polisy jest niezbędne i może uchronić pracodawcę oraz pracownika przed kosztami związanymi z leczeniem, likwidacją szkód, czy odszkodowaniem dla osób trzecich, zdarzają się sytuacje, w których mimo ważnej umowy ubezpieczeniowej ochrona nie zadziała. Aby się przed tym ustrzec, warto poznać najczęstsze pułapki i wyłączenia odpowiedzialności TU.
Można wskazać wiele sytuacji, w których ubezpieczona na czas delegacji osoba nie otrzymała odszkodowania za wypadek czy leczenie, lub wypłacona kwota okazała się niewystarczająca. Czasami bywa odwrotnie i to pracodawca zostaje zaskoczony tym, że jego pracownik domaga się rekompensaty za szkody poniesione w podróży służbowej. Na co uważać i o czym pamiętać, jeśli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki?
Poza wymienionymi powyżej sytuacjami nie można zapominać również o tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. To sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli ubezpieczona osoba nie dotrzyma jednego z warunków umowy. Aby dowiedzieć się, jakie okoliczności podlegają wyłączeniu w przypadku konkretnej oferty, warto dokładnie zapoznać się z dokumentem, jakim są Ogólne Warunki Ubezpieczenia, tzw. OWU.
Choć każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalić własną listę wyłączeń, najczęściej wygląda ona podobnie i obejmuje kilka podstawowych sytuacji. Kiedy pracownik może stracić prawo do odszkodowania mimo ważnej polisy?
Podsumowując, ubezpieczenie podróży służbowej to nie tylko zabezpieczenie dla każdej ze stron. To przede wszystkim troska o bezpieczeństwo pracownika przez cały czas trwania delegacji. Czy pracodawca ma obowiązek ubezpieczenia pracownika w delegacji zagranicznej? Z prawnego punktu widzenia – nie. Jeśli jednak podczas wyjazdu firmowego pracownik ulegnie wypadkowi, będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie od firmy.
Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie pracowników podczas zagranicznych delegacji, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. W Polish Travel Quo Vadis gwarantujemy dobór najlepszego ubezpieczenia służbowych wyjazdów. Nasi najlepsi pośrednicy doradzą optymalne i korzystne rozwiązanie, dostosowane do charakteru i potrzeb konkretnej podróży. Pomożemy także w postępowaniu odszkodowawczym, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Sporym ułatwieniem jest również opcja skorzystania z narzędzi typu business travel management (BTM). Zapewniamy pełne wsparcie w organizacji i nadzorowaniu wyjazdów firmowych, dzięki czemu zarówno Ty jak i Twoi pracownicy możecie czuć się spokojnie przez cały wyjazd. Oferujemy m.in. system, jakim jest Centrum Obsługi Podróży Służbowych, umożliwiający lepsze planowanie delegacji, kontrolę nad wydatkami oraz realne oszczędności. W ramach takiej usługi dostępna jest także opcja ubezpieczenia pracowników. Dowiedz się więcej na temat naszej pracy i przekonaj się, co możesz zyskać, organizując podróże służbowe z PTQV!